Årets Heste
Ved medaljekåringen mødes nogle af landets bedste hopper.
De skal være kåret med mindst 8 i helhed (i gamle dage I kl.), i nogle perioder har de også skullet have aflagt en godkendt ride- eller køreprøve.
Den første landsdækkende medaljekåring blev holdt i 1973.
Find flere oplysninger om medaljefløjene på www.fjordhorse.dk.
År Medaljefløj   Ejer ved kåringen  Opdrætter
1973 Charlotte EFJ 5281 Finn Christiansen B. Holst Jensen
1974 Musse II FJ 5652 Kai Jørgensen  Arne Sørensen
1975 Lucky Halsnæs FJ 5938 Søren Juellund Søren Juellund
1976 Luci FJ 5794 Frederik Carlsen Frederik Carlsen
1977 Flicka EFJ 6235 Jens Frandsen Poul  Frandsen
1978 Si Olga FJ 6247 Frederik Carlsen Frederik Carlsen
1979 Verna EFJ 6128 Niels Mortensen Helge Mortensen
1980 Nina FJ 6299 Egon Holm Andersen Egon Holm Andersen
1981 Pia FJ 6662 Vagn Pedersen Anders Brøsted
1982 Tulle Dalgård FJ 6612 Poul Vinther Niels Vinther
1983 Skarregårdens Frou-Frou FJ 6988 Otto Mortensen Otto Mortensen
1984 Heidi Dalgård FJ 7051 Svend Kyhnæb Niels Vinther
1985 Karin FJ 6925 Erik Svendsen Annette Svendsen
1986 Salina Cindy EFJ 7641 Henry Pedersen Yvonne Salling
1987 Henna Halsnæs EFJ 7673 Søren Juellund Søren Juellund
1988 Tina  FJ 8031 Tina E. Andersen Bodil og Egon Holm Andersen
1989 Dixi Solbakke EFJ 8118 Jørgen Grimbühler Ole Damsgård Olsen
1990 Abelone Tyler FJ 8183 Jens Frandsen Jens Frandsen
1991 Marika FJ 8420 Rosita og Søren Peter Jørgensen Lene Vanggaard
1992 Nielsine Halsnæs EFJ 8772 Vibeke og Søren Juellund Vibeke og Søren Juellund
1993 Ditte Tyler EFJ 8814 Anita og Jens Kristensen Jens Frandsen
1994 Kamilla EFJ 9059 Michael Ravn Poul Jørgensen
1995 Kastanielystens Sara FJ 9032 Jens Høgh Carsten Bisgaard
1996 Sissel Halsnæs EFJ 9169 Vibeke og Søren Juellund Vibeke og Søren Juellund
1997 Flicka FJ 9166 Klaus og Knud Bjerre Jani Jensen
1998 Jente Godthaab FJ 9642 Helle Heebøll Christensen Ejnar Sloth Kjeldsen
1999 Ayoe Skovå EFJ 9417 Preben Olesen Preben Olsen
2000 Løkling Janka FJ 9777 Leif Grimbühler Knut Løkling, Norge
2001 Kastanjegårdens Nicoline FJ 9815 Vinni og Benny Green Jørgensen Hans Larsen
2002 Diva Halsnæs FJ 10060 Vibeke og Søren Juellund Vibeke og Søren Juellund
2003 Denna Halsnæs FJ 10251 Vibeke og Søren Juellund Vibeke og Søren Juellund
2004 Finette Hovborg FJ 10219 Vinni og Benny Green Jørgensen Vinni og Benny Green Jørgensen
2005 Kastanjegårdens Mia FJ 10404 Kate og Frede Brødsgaard Hans Larsen
2006 Hildemai Granlygaard FJ 10517 Aase og Jørgen Rasmussen Aase og Jørgen Rasmussen
2007 Kastanjegårdens Lærke FJ 10565 Ditte Green Jørgensen Hans Larsen
2008 Glibings Siv FJ 10705 Lone og Jes Boesen Lone og Jes Boesen
2009 Hera Stanstorp FJ 10656 Fam. Støvlbæk, Hillerød Flemming Strange-Hansen
2010 Glibings Dild FJ 10867 Lone og Jes Boesen Lone og Jes Boesen
2011 Glibings Femine FJ 10823 Jørgen Grimbühler Lone og Jes Boesen
2012 Hjorthøj's Orkide FJ 11015 Rikke og Flemming Hjorthøj Rikke og Flemming Hjorthøj
2013 Pryd Skovå FJ 10952 Preben Olesen Preben Olsen
2014 Toftegården's Nova FJ 12016 Allan Iversen Toftegården, v/Ole Damsgaard
2015 Halskovs Eika FJ 11046 Diana Brok Hansen Niels Mortensen
2016 Dorella Fjordlyst FJ 12054 Jens Kristensen Jens Kristensen
2017 ???      
         
17.05.2017      
Birgit