Årets Heste
Ved medaljekåringen mødes nogle af landets bedste hopper.
De skal være kåret med mindst 8 i helhed (i gamle dage I kl.), og de skal have aflagt en godkendt ride- eller køreprøve. 
Den første landsdækkende medaljekåring blev holdt i 1973. 
Find flere oplysninger om medaljefløjene på www.fjordhorse.dk. 
     
ÅrMedaljefløj Ejer ved kåringen Opdrætter
     
1973CharlotteEFJ 5281Finn ChristiansenB. Holst Jensen
1974Musse IIFJ 5652Kai Jørgensen Arne Sørensen
1975Lucky HalsnæsFJ 5938Søren JuellundSøren Juellund
1976LuciFJ 5794Frederik CarlsenFrederik Carlsen
1977FlickaEFJ 6235Jens FrandsenPoul  Frandsen
1978Si OlgaFJ 6247Frederik CarlsenFrederik Carlsen
1979VernaEFJ 6128Niels MortensenHelge Mortensen
1980NinaFJ 6299Egon Holm AndersenEgon Holm Andersen
1981PiaFJ 6662Vagn PedersenAnders Brøsted
1982Tulle DalgårdFJ 6612Poul VintherNiels Vinther
1983Skarregårdens Frou-FrouFJ 6988Otto MortensenOtto Mortensen
1984Heidi DalgårdFJ 7051Svend KyhnæbNiels Vinther
1985KarinFJ 6925Erik SvendsenAnnette Svendsen
1986Salina CindyEFJ 7641Henry PedersenYvonne Salling
1987Henna HalsnæsEFJ 7673Søren JuellundSøren Juellund
1988Tina FJ 8031Tina E. AndersenBodil og Egon Holm Andersen
1989Dixi SolbakkeEFJ 8118Jørgen GrimbühlerOle Damsgård Olsen
1990Abelone TylerFJ 8183Jens FrandsenJens Frandsen
1991MarikaFJ 8420Rosita og Søren Peter JørgensenLene Vanggaard
1992Nielsine HalsnæsEFJ 8772Vibeke og Søren JuellundVibeke og Søren Juellund
1993Ditte TylerEFJ 8814Anita og Jens KristensenJens Frandsen
1994KamillaEFJ 9059Michael RavnPoul Jørgensen
1995Kastanielystens SaraFJ 9032Jens HøghCarsten Bisgaard
1996Sissel HalsnæsEFJ 9169Vibeke og Søren JuellundVibeke og Søren Juellund
1997FlickaFJ 9166Klaus og Knud BjerreJani Jensen
1998Jente GodthaabFJ 9642Helle Heebøll ChristensenEjnar Sloth Kjeldsen
1999Ayoe SkovåEFJ 9417Preben OlesenPreben Olsen
2000Løkling JankaFJ 9777Leif GrimbühlerKnut Løkling, Norge
2001Kastanjegårdens NicolineFJ 9815Vinni og Benny Green JørgensenHans Larsen
2002Diva HalsnæsFJ 10060Vibeke og Søren JuellundVibeke og Søren Juellund
2003Denna HalsnæsFJ 10251Vibeke og Søren JuellundVibeke og Søren Juellund
2004Finette HovborgFJ 10219Vinni og Benny Green JørgensenVinni og Benny Green Jørgensen
2005Kastanjegårdens MiaFJ 10404Kate og Frede BrødsgaardHans Larsen
2006Hildemai GranlygaardFJ 10517Aase og Jørgen RasmussenAase og Jørgen Rasmussen
2007Kastanjegårdens LærkeFJ 10565Ditte Green JørgensenHans Larsen
2008Glibings SivFJ 10705Lone og Jes BoesenLone og Jes Boesen
2009Hera StanstorpFJ 10658Fam. Støvlbæk, HillerødFlemming Strange-Hansen
2010Glibings DildFJ 10867Lone og Jes BoesenLone og Jes Boesen
2011Glibings FemineFJ 10823Jørgen GrimbühlerLone og Jes Boesen
     
05.08.2008   
Birgit    
Ajourført2011