2010
Resultater ved Sønderjyllands Fjordhesteforenings stævne i Branderup d. 1. august 2010.
 
Klasse 10: spring 60 cm. Met. B3 Klassen starter kl. 8.00.
Startnr:    Rytter:                                             Hest:                                       Fejl:              Placering:
 
 
 
 
 
42
Stephanie Olesen
Knæk
 
 
6
Lene Petersen
Tor
 
 
30
Katja Christensen
Ofelia
 
2
38
Maria Skovsgaard
Viktor Gasse
 
 
11
Anne B. Wigh
Kiels Fernet Branca
 
 
34
Trine Rasmussen
Møllevejs Hanibal(Max)
 
 
32
Camilla Louise Mortensen
Django Møldrup
 
1
33
Tage Mortensen
Silas
 
 
37
Line Westergaard Jensen
Nika Basland
                      3
35
Helle Sørensen
Buegaardens Saskia
 
 
 
Klasse 11: spring 70 cm. Met. B3  Klassen starter, når klasse 10 er slut og banen bygget om.
 
 
 
 
 
37
Line Westergaard Jensen
Nika Basland
 
 
30
Katja Christensen
Ofelia
 
3
2
Maria Skovsgaard
Lutor Bjelland
 
 
23
Sarah Kryger Sørensen
Bartoldi
 
 
12
Anne B. Wigh
Lucas
 
 
34
Trine Rasmussen
Møllevejs Hanibal(Max)
 
2
32
Camilla Louise Mortensen
Django Møldrup
 
1
33
Tage Mortensen
Silas
 
 
4
Pernille Hilker
Kiels Akvavit
 
 
3
Maria Skovsgaard
Felix
 
 
 
 
 
Klasse 12: spring 80 cm. Met. A Klassen starter, når klasse 11 er slut og banen bygget om.
Startnr:    Rytter:                                             Hest:                                       Fejl:              Placering:
12
Anne B. Wigh
Lucas
 
 
10
Line Schelde Thrane
Kastanjegårdens Hjalte
 
2
4
Pernille Hilker
Kiels Akvavit
 
1
14
Susanne Rasmussen
Lyngholms Valip
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Klasse 13: spring 90 cm, met. B3, åben klasse Klassen udgår p.g.a. for få tilmeldinger.
 
 
Klasse 14: spring alle mod alle 60-100 cm. Met. A Klassen starter, når klasse 12 er slut og banen bygget om.
 
33
Tage Mortensen
Silas
60cm
3
35
Helle Sørensen
Buegaardens Saskia
60cm
2
26
Lene Posselt Fobian
Fagre
60cm
1
11
Anne B. Wigh
Kiels Fernet Branca
60cm
 
41
Søs Clausen
Stald Kiels Jargon
70cm
 
38
Maria Skovagaard
Viktor Gasse
80cm
 
10
Line Schelde Thrane
Kastanjegårdens Hjalte
90cm
 
14
Susanne Rasmussen
Lyngholms Valip
90cm
 
 
 
Dressur ryttere bedes være klar et kvarter før i tilfælde af frameldinger.
 
Klasse 0: LD2 dressur debutantklasse.
Startnr.   Tid:          Rytter:                             Hest:                                    Point/%:            Placering:
40
10.25
Maria Duus
Morgan
118
2
 
29
10.30
Mia Trane
Ofelia
113
 
 
28
10.35
Kirstine Møller
Line
115
 
 
27
10.40
Connie Jørgensen
Skovbakkegårds Gaston
122
1
 
21
10.45
Julie Thuesen
Slejpner
98
 
 
 
 
 
Klasse 2: Dressur Procent senior (LC1 B – LC3 B).
Startnr:    Tid:        Rytter:                              Hest:                                 Point/%:      Kl:      Placering:
31
10.50
Margrethe Terp
Lukas
151/62,91
LC1
 
8
10.55
Karina Schmøkel
Floritta
153/63,75
LC1
2
5
11.00
Sanne Boysen
Vejstrupskovs Domino
153/63,75
LC3
2
26
11.05
Lene Posselt Fobian
Fagre
164/68,33
LC3
1
 
 
 
Klasse 5: LC2 dressur bane B
Startnr:    Tid:        Rytter:                               Hest:                                       Point:           Placering:
31
11.10
Margrethe Terp
Lukas
133/60,45
 
8
11.15
Karina Schmøkel
Floritta
137/62,27
 
19
11.25
Marie Junker Boesen
Gyldenvang Sally
138/62,72
 
10
11.30
Line Schelde Thrane
Kastanjegårdens Hjalte
139/63,18
2
18
11.35
Kira Hallum Gormsen
Dudi
140/63,63
1
 
 
 
Klasse 1: Dressur Procent junior (LC1 B – LC3 B)
Startnr.   Tid:          Rytter:                             Hest:                                kl                Point/%    Pl:
42
11.45
Stephanie Olesen
Knæk
LC1
142/59,16
 
40
11.50
Maria Duus
Morgan
LC1
139/57,91
 
38
11.55
Maria Skovsgaard
Viktor Gasse
LC1
148/61,66
3
28
12.00
Kirstine Møller
Line
LC1
130/54,16
 
19
12.05
Marie Junker Boesen
Gyldenvang Sally
LC1
144/60,00
 
18
12.10
Kira Hallum Gormsen
Dudi
LC1
161/67,08
1
34
12.15
Trine Rasmussen
Møllevejs Hanibal(Max)
LC1
139/57,91
 
12
12.20
Anne B. Wigh
Lucas
LC3
146/60,83
 
7
12.25
Jette Johansen Damm
Vesterbæks Aladdin
LC3
126/52,50
 
2
12.30
Maria Skovsgaard
Lutor Bjelland
LC3
155/64,58
2
 
 
 
Klasse 3: Dressur Procent junior (LB1 B – LB3 B).
Startnr.   Tid:        Rytter:                                Hest:                                  kl:           %:             Pl:
17
12.35
Hans Henrik Merrild
Hugo Lundgård
LB2
63,46
 
2
12.42
Maria Skovsgaard
Lutor Bjelland
LB1
64,28
2
42
12.49
Stephanie Olesen
Knæk
LB1
55,35
 
20
12.56
Marie Junker Boesen
Dudi
LB1
63,92
 
4
13.03
Pernille Hilker
Kiels Akvavit
LB3
60,71
 
17
13.10
Hans Henrik Merrild
Hugo Lundgård
LB3
65,71
1
3
13.17
Maria Skovsgaard
Felix
LB1
64,28
2
 
 
 
 
Klasse 4: Dressur Procent senior (LB1 B – LB3 B).
 Startnr.     Tid:    Rytter:                                Hest:                                         %                 Klasse     Pl:
1
13.24
Tatiana Skovsgaard
Felix
57,85
LB1
 
6
13.31
Lene Petersen
Tor
60,00
LB1
1
5
13.38
Sanne Boysen
Vejstrupskovs Domino
54,28
LB1
 
 
 
 
 
Klasse 6: LB2 dressur bane B. Klassen UDGÅR p.g.a. for få tilmeldinger
 
 
Klasse 7: LA2 dressur  Bane A  
Startnr.:  Tid:                              Rytter:                                Hest:                                         %:             Placering:
39
14.15
Lenette Høj Jensen
Gorian Jakobsgaard
67,24
 
15
14.23
Annette Schmidt Kristensen
Stald Kiels Jargon
72,06
1.
 
 
 
 
Klasse 8: LA4 dressur   Bane A åben                                                          Point/%      Pl.
15
14.31
Annette Schmidt Kristensen
Stald Kiels Jargon
222/65,29
 
23
14.39
Sarah Kryger Sørensen
Bartoldi
277/66,76
2
39
14.47
Lenette Høj Jensen
Gorian Jakobsgaard
202/59,41
 
22
14.55
Victoria Møller
Athos
229/67,35
1
 
 
 
Klasse 9: LA6 dressur   Bane A åben
22
15.10
Victoria Møller
Athos
249/65,52
1
23
15.18
Sarah Kryger Sørensen
Bartoldi
247/65